История

На 21 юли 2003 г. в София се провежда учредително събрание за създаване на сдружение с нестопанска цел „Общинска мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия“. По време на събранието е взето решение за създаване на сдружението, приет е неговият устав и са избрани управителен съвет, председател и заместник‑председател. Учредители са действащите по онова време кметове на общините Видин, Габрово, Горна Оряховица, Добрич, Карлово, Пазарджик, Силистра, Стара Загора и Троян:
 
  • д-р Иван Ценов, кмет на община Видин 
  • Богомил Белчев, кмет на община Габрово
  • Никола Колев, кмет на община Горна Оряховица
  • Лъчезар Росенов, бивш кмет на община град Добрич
  • Желязко Домусчиев, бивш кмет на община Карлово
  • д-р Иван Колчаков, бивш кмет на община Пазарджик
  • Иво Андонов, кмет на община Силистра
  • д-р Евгений Желев, кмет на община Стара Загора
  • Дилян Енкин, кмет на община Троян
На 27 октомври 2003 г. Софийският градски съд регистрира официално сдружението. Регистрацията легитимира правния статут на ЕкоЕнергия и открива възможности за участие в национални и международни програми (включително тези на Европейския съюз) и мрежи като тази в европейската мрежа Energy Cities. През 2009 г. Мрежата става поддържаща структура на Споразумението на кметовете, като по този начин подпомага редица български общини в сферата на общинското енергийно планиране. 

 

Бюра за енергийна ефективност

Първоначално дейността на ЕкоЕнергия в общините се осъществява чрез т.нар. Бюра за енергийна ефективност. Тези звена, разположени в рамките на общинската администрация, работят за управление на енергопотреблението, идентифициране на възможности за енергоспестяване и разработване и изпълнение на програми и проекти за енергийна ефективност.

Водещата фигура в бюрото е общинският отговорник (енергиен мениджър). Неговата основна роля е да насърчава енергийната ефективност като инструмент за решаване на ключови икономически, социални и екологични предизвикателства пред общината. Той организира създаването и поддържането на информационна база за енергопотреблението, анализира данните и представлява общината в оперативната дейност на Мрежата.

Първите бюра за енергийна ефективност са открити през май 1999 г. в 39 български общини. Помещенията и поддръжката им се осигуряват от общините, а в рамките на проекта „Стратегия за намаляване на емисиите на парникови газове чрез енергийна ефективност. Демонстрационна зона за енергийна ефективност в Габрово, Република България“, финансиран от Глобалния екологичен фонд чрез Програмата на ООН за развитие, общините получават компютърни системи, електронна поща и интернет свързаност. Така е изградена компютърна мрежа между общините, която улеснява бързия обмен на информация.